Najlepsze składane telefony - Ranking polecanych modeli 2024

| 0 Komentarzy
Składane smartfony to dla wielu świetne rozwiązanie. Czy warto zainteresować się takimi modelami?

Technologia rozwija się w naprawdę imponującym tempie, a pomysły, które jeszcze kilka lat temu praktycznie nie miałyby racji bytu, obecnie są bezproblemowo dostępne na naszym rynku. Trzeba jednak przyznać, że rozwój telefonów komórkowych poniekąd zdołał zatoczyć koło. Kiedyś bowiem bardzo popularne były komórki „z klapką”, czyli ekranem, który mogliśmy złożyć do klawiatury. Potem nastała era smartfonów stających się coraz większymi, co niektórym osobom zaczęło przeszkadzać. Teraz jednak mamy pewien powrót do tej mody – nastała era nie tyle telefonów ze składanym ekranem, co składanych smartfonów.

Polecane składane smartfony

Podejść do tej technologii było naprawdę wiele, lecz ostatecznie realizacja pomysłu produkowania składanych i rozkładanych telefonów dotykowych zawsze paliła na panewce na skutek ograniczeń technologicznych, po których dzisiaj już praktycznie nie ma już śladu. Obecnie składane telefony, a raczej smartfony, już nie wywołują szoku i zdziwienia, chociaż przyznać trzeba, że nadal są na rynku prawdziwą nowością. Dzisiaj poświęcimy tymże konstrukcjom trochę więcej czasu.

Składany smartfon – jak działa?

Kto wynalazł telefon ze składanym ekranem? Trudno jest to jednoznacznie określić, lecz pierwszy na rynku zadebiutował składany Samsung z linii Flip. Nie był to telefon perfekcyjny, co nie jest raczej żadnym zaskoczeniem w obliczu tego, że technologia smartfonów składanych nadal się rozwija i jest całkowitą nowością rynkową – taki już urok bycia pionierem. Oczywiście po udanej premierze rozkładanego Samsunga na podbój rynku ruszyli także inni producenci, ośmieleni sukcesami Koreańczyków. Co jednak sprawia, że taki składany smartfon ma w ogóle rację bytu?

Największym problemem inżynierów i projektantów, z którym borykano się przez lata, był oczywiście fakt, że ekrany dotykowe są solidną całością. Trudno było sprawić, by składanie i rozkładanie telefonu nie uszkadzało panelu. Rozwój technologii elastycznych ekranów jednak postępował aż do momentu, gdy była to technika już na tyle dopracowana, by mogła ona trafić do klientów na całym świecie. Ekran – najczęściej OLED – zgina się w jednym do tego przeznaczonym miejscu, dzięki czemu złożenie telefonu nie oznacza uszkodzenia panelu dotykowego. To naprawdę zmyślne rozwiązanie sprawiło, że telefon rozkładany nareszcie miał szansę zaistnieć na rynku.

Składany smartfon – czy warto kupić?

Coraz szerszy dostęp do składanych telefonów sprawia, że coraz więcej osób rozważa zainwestowanie właśnie w taki sprzęt. Czy jednak rzeczywiście warto to zrobić? Cóż, by dobrze odpowiedzieć na to pytanie, musimy oczywiście uzyskać trochę szerszy obraz całej rynkowej sytuacji, a także miejsca, gdzie obecnie znajdują się na nim telefony składane.

Przede wszystkim warto pamiętać o jednej, dość istotnej kwestii – telefony składane nadal są nieziemsko drogie w porównaniu do konkurencji. Wszystko oczywiście przez stosowanie w nich skomplikowanej i niezbyt jeszcze popularnej technologii. Dodatkowo nadal nie są to konstrukcje pozbawione wad, o których zdecydowanie powinniśmy pamiętać. Czy więc warto inwestować w takie smartfony? Cóż, z pewnością jest to rewolucyjne i bardzo wygodne rozwiązanie na obecnym smartfonowym rynku, lecz każdy musi przekalkulować sobie plusy i minusy takich konstrukcji, do których oczywiście w tym tekście jeszcze dojdziemy.

Jaki telefon ze składanym ekranem wybrać?

Jeżeli jednak chcemy wyposażyć się w najnowsze cudeńko technologiczne i nie odstrasza nas cena ani ewentualne wady takich urządzeń, możemy zacząć zadawać sobie pewne kluczowe pytanie – na jaki smartfon ze składanym ekranem najlepiej się zdecydować? Cóż, wybór na rynku obecnie nie należy do największych – dosłownie kilku producentów posiada w swojej ofercie składany telefon, a na dodatek najczęściej ograniczają się oni do jednego modelu. Jest to więc nadal temat dość niszowy.

W sieci czy na specjalistycznych stronach zajmujących się urządzeniami mobilnymi możemy jednak bez trudu spotkać się z rankingami i opiniami dotyczącymi konkretnych telefonów, jak składany Huawei Mate, Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy Flip, Oppo Find, Motorola Razr i wiele innych. To właśnie na opiniach ekspertów powinniśmy w głównej mierze bazować podczas wyboru takiego smartfona. Inaczej będziemy mogli się poważnie rozczarować, gdy nareszcie wpadnie nam on w ręce i zaczniemy go użytkować.

Na co zwracać uwagę przy zakupie smartfona ze składanym ekranem?

Na jakie elementy smartfonów ze składanym ekranem powinniśmy jednak w szczególności zwracać swoją uwagę? Cóż, opinie, jak już zostało to wspomniane powyżej, powinny tutaj grać pierwszorzędną rolę. Jakie elementy są jednak w tym przypadku najbardziej newralgiczne? Wspomnieć należy chociażby o samym miejscu zginania ekranu i wytrzymałości łączenia, ale również o wszelkich innych komponentach technicznych, na czele z procesorem, aparatem, głośnikiem, ilością pamięci RAM itd. Tak naprawdę więc powinniśmy patrzeć na wybór tych telefonów normalnie poza faktem, że na szczególną uwagę zasługuje wytrzymałość samego ekranu.

Polecane smartfony ze składanym ekranem

Wiemy już o smartfonach ze składanym ekranem naprawdę wiele. To właśnie dlatego warto powoli przechodzić do najpopularniejszych i najlepiej ocenianych na rynku modeli. Które z nich zasługują na naszą uwagę i dlaczego tak właściwie jest? Poniżej znajdziecie kilka najbardziej interesujących propozycji!

Samsung Galaxy Z Flip 4

Na samym początku wspomnieliśmy o telefonach z klapką, która kiedyś były naprawdę popularne. Cóż, ten składany Samsung najmocniej przypomina właśnie taką oto konstrukcję. Jest on bowiem o tyle specyficzny, nawet jak na rynek składanych smartfonów, że ekran nie zgina się po linii pionowej, a horyzontalnie. Górna część ekranu działa więc jak wspominana powyżej klapka. Samsung Galaxy Z Flip 4 Może pochwalić się wyświetlaczem o przekątnej 6,7 cala i baterią o pojemności 3700 mAh. Najnowsza generacja może również pochwalić się wzmocnioną aluminiową obudową, wysoką wodoodpornością, a także szkłem hartowanym najnowszej generacji Gorilla Glass Victus+. Telefon ten posiada również mały ekran zewnętrzny o przekątnej 1,9 cala, na którym wyświetla się godzina lub powiadomienia.

Smartfon Samsung Galaxy Z Flip4

Smartfon Samsung Galaxy Z Flip4

Samsung Galaxy Z Fold 4

Seria składanych Samsung Galaxy Fold zapoczątkowała erę składanych telefonów Samsung i tak naprawdę bytność takich konstrukcji w seryjnej produkcji. Składany Samsung Galaxy Fold posiada już czwartą generację, która jest przez klientów oraz recenzentów oceniana naprawdę dobrze. Telefon ten może pochwalić się genialnym designem, potężną mocą, a także imponującym wyświetlaczem o przekątnej 7,6 cala. Jest on również wyborny w kontekście wielozadaniowości, a także bardzo wygodny w użytkowaniu. Warto dodać, że ekrany składają się do zewnątrz, dzięki czemu składany telefon Samsung Z Fold może być wykorzystywany również w formie „klasycznego” smartfona!

 

Smartfon Samsung Galaxy Z Fold4

Smartfon Samsung Galaxy Z Fold4

Oppo Find N2 Flip

Seria Oppo Find Flip to jeden z najważniejszych rynkowych konkurentów telefonów Samsung ze składanym ekranem. W designie i zasadzie składania ekranu jest on bardzo podobny do Galaxy Z Flip, lecz posiada chociażby większą baterię, większy ekran (6,8 cala), a także dużo lepszy aparat. Cenowo wypada on co prawda podobnie do koreańskiego konkurenta, lecz opinie o tym telefonie są naprawdę świetne.

Smartfon Oppo Find N2 Flip 5G 8/256GB

Smartfon Oppo Find N2 Flip

Huawei P50 Pocket

Huawei, w swojej nieustającej dążności do innowacji, stworzył P50 Pocket – smartfon łączący najnowocześniejszą technologię z elementami sztuki. To, co wyróżnia ten model, to możliwość składania na pół, dzięki czemu staje się o jedną czwartą mniejszy. Innowacyjny mechanizm składania został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić nie tylko imponujący wygląd, ale także niezwykłą wytrzymałość, dzięki zastosowaniu materiałów takich jak ciekły metal na bazie cyrkonu oraz ultra-wytrzymała stal o wartości 2100 MPa. Nawet po złożeniu, P50 Pocket pozostaje w pełni funkcjonalny, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla użytkowników poszukujących smartfonu o wyjątkowej funkcjonalności i innowacyjnym designie. Należy jednak pamiętać, że usługi google nie są wspierane przez Huawei P50 Pocket, także zanim zdecydujesz się na zakup, warto wpierw dowiedzieć się jak dokładnie korzystać z tego telefonu. 

.

Smartfon Huawei P50 Pocket

Smartfon Huawei P50 Pocket

Zalety i wady smartfona ze składanym ekranem

Nieopisaną zaletą składanych smartfonów to oczywiście wygoda i poręczność – zajmują one bowiem o wiele mniej miejsca podczas przenoszenia, zaś po rozłożeniu otrzymujemy sporą przestrzeń do działania. Zawsze również posiadają one najwyższej jakości podzespoły jako flagowce, dzięki czemu nie musimy martwić się o ich wydajność. Ich design również nie pozostawia wiele do życzenia – prezentują się zjawiskowo.

Głównym problemem jest jednak oczywiście cena – obecnie chociażby cena składanych Samsungów nadal jest naprawdę gigantyczna, a znalezienie nowiutkiego telefonu ze składanym ekranem za mniej niż ok. 5000 złotych to cud. Nie trzeba również mówić o tym, że niektóre modele, w szczególności te starszych generacji, mają problemy z tym rewolucyjnym składanym ekranem – linia zgięcia się odkształca i wygląda niezbyt estetycznie, a czasem ekran może wręcz ulec pęknięciu!

Telefony ze składanym ekranem – opinie

Opinie dotyczące telefonów ze składanym ekranem są podzielone. Niektórzy momentalnie pokochali wygodę płynącą z ich korzystania, inni zaś męczą się z nimi i narzekają na ich mankamenty. Można jednak dojść do wniosku, iż jest to technologia zdecydowanie mająca rację bytu i posiadająca szereg zalet, lecz nadal nie są to produkty pozbawione wszelkich wad – na to będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać.

5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.